uz-logo-pion-2.png

Edukacja zdrowotna

Kwalifikacyjne studia podyplomowe dla czynnych zawodowo nauczycieli przygotowujące do prowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna

Studia są zgodne z nową podstawą programową kształcenia ogólnego przedmiotu edukacja zdrowotna i zapewniają niezbędne przygotowanie do realizacji tych zajęć we wszystkich typach szkół.

Instytut Nauk o Zdrowiu, Wydział Lekarski i nauk o Zdrowiu, Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na trzysemestralne bezpłatne kwalifikacyjne studia podyplomowe finansowanie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowujące do prowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna.

Studia zostaną uruchomione po podpisaniu umowy między UZ a Ministerstwem Edukacji Narodowej

Głównym celem studiów podyplomowych jest przygotowanie merytoryczne oraz dydaktyczne czynnych zawodowo nauczycieli do prowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna, a także wyposażenie ich w praktyczne umiejętności w zakresie przygotowania i przeprowadzenia zajęć dydaktycznych zgodnych z treściami zawartymi w podstawie programowej tego przedmiotu.

Studia zakładają wyposażenie słuchaczy w wiedzę z obszaru edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej i zachowań prozdrowotnych, w odniesieniu do dziesięciu działów, opisanych w podstawie programowej przedmiotu edukacja zdrowotna: wartości i postawy odnoszące się do zdrowia człowieka, zdrowie fizyczne, aktywność fizyczna, odżywianie, zdrowie psychiczne, zdrowie społeczne, zdrowie seksualne, zdrowie środowiskowe, internet i profilaktyka uzależnień oraz system ochrony zdrowia.

Słuchacze, w toku zajęć i w trakcie realizacji praktyki w szkole zdobędą także wiedzę i umiejętności z zakresu metodyki realizacji zajęć z przedmiotu edukacja zdrowotna w różnych typach szkół (szkole podstawowej, szkole ponadpodstawowej).

W wyniku ukończenia studiów podyplomowych absolwenci otrzymują kwalifikacje do prowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna w różnych typach szkół (podstawowe i ponadpodstawowe).

Studia podyplomowe będą organizowane w Zielonej Górze, głownie w trybie stacjonarnym (przewiduje się do 20% godzin dydaktycznych w formie zdalnej).

Plan i program kwalifikacyjnych (trzysemestralnych) studiów podyplomowych spełnia wymagania określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2024 r. poz. 453). 

Plan i program studiów jest także spójny z projektem Rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (projekty z dnia 16 stycznia 2025r.).  

Kwalifikacyjne studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie edukacji zdrowotnej - zlecone na podstawie przepisów art. 464 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r., 1571) – będą finansowane z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej, ze środków wyodrębnionych zgodnie z przepisami art. 70a ust. 7 ustawy z dnia z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 986).

Wymagania wstępne:
Czynny zawodowo nauczyciel pracujący w szkole podstawowej i/lub ponadpodstawowej posiadający kwalifikacje w zakresie przygotowania pedagogicznego, które określone są w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 1450).

Wymagania kwalifikacyjne dla nauczycieli do nauczania przedmiotu edukacja zdrowotna dostępne są na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/podstawy-programowe-do-przedmiotow-edukacja-obywatelska-i-edukacja-zdrowotna-podpisane-przez-minister-edukacji

Rekrutacja online będzie trwała od 31 marca do 4 kwietnia 2025 r.

Decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym w pierwszej kolejności na studia przyjmowany będzie jeden nauczyciel z danej szkoły (będący oddelegowany przez dyrektora szkoły na studia podyplomowe).

Wymogiem przyjęcia na studia podyplomowe jest wypełnienie formularza rekrutacyjnego na stronie https://webapps.uz.zgora.pl/rekrutacja/

Po otrzymaniu drogą mailową informacji o zakwalifikowaniu się w wyniku postępowania rekrutacyjnego konieczne jest dostarczenie wymaganych dokumentów do Sekretariatu Instytutu Nauk o Zdrowiu, ul. Zyty 28, bud. F, pok. 204 lub 103, Zielona Góra, do dnia 11 kwietnia 2025 r.

Uwaga!
W przypadku większej liczby chętnych osób z jednej szkoły kolejne osoby będą przyjęte pod warunkiem wolnych miejsc. Decyduje wówczas kolejność zgłoszeń.

Dokumenty składane osobiście w sekretariacie studiów, po otrzymaniu informacji o przyjęciu na studia:

  1.  podpisany wniosek o przyjęcie na studia podyplomowe (wygenerowany z systemu rekrutacji),

  2.  odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (I, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich),

  3.  suplement, z którego wynika, że kandydat posiada przygotowanie pedagogiczne (dokumentem potwierdzającym posiadanie przygotowania pedagogicznego może być również świadectwo ukończenia studiów podyplomowych nadających kwalifikacje pedagogiczne),

  4.  zaświadczenie z miejsca pracy o aktualnym zatrudnieniu na stanowisku nauczyciela,

  5.  pismo od dyrektora szkoły o oddelegowaniu nauczyciela na studia podyplomowe oraz zamiarze powierzenia danemu nauczycielowi - od 1 września 2025 r. - nauczania edukacji zdrowotnej. W przypadku zatrudnienia w prywatnej szkole wymagane jest zatrudnienie na minimum¼ etatu;

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest:

  1.  uzyskanie zaliczeń i zdanie egzaminów z przedmiotów objętych planem i programem studiów,

  2.  zaliczenie praktyk zawodowych,

  3.  pozytywny wynik z egzaminu dyplomowego przeprowadzanego na zakończenie studiów.

 

Planowane rozpoczęcie studiów: kwiecień/maj 2025 roku.

  • Harmonogram zjazdów (w trakcie tworzenia)

  • Rozkład zajęć z podziałem semestry oraz z uwzględnieniem formy zajęć, formy zaliczenia, liczby godzin i punktów ECTS:

Lp. Nazwa przedmiotu

Forma zaliczenia

E- egzamin
ZO – zaliczenie z oceną
Z- zaliczenie

Godz. razem ECTS

Forma zajęć

Forma zajęć

Forma zajęć

Semestr I Semestr II Semestr III
W Ćw. W Ćw. W Ćw.
1. Etyczne i antropologiczne konteksty edukacji zdrowotnej ZO 10 1 10
2. Wprowadzenie do edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia ZO 15 2 5 10
3. Psychologia zdrowia ZO 10 2 5 5
4. Trening umiejętności psychospołecznych Z 30 3 10 10 10
5. Zdrowie seksualne i prokreacyjne E 30 3 10 20
6. Pedagogika mediów ZO 15 2 5 10
7. Epidemiologia chorób i zaburzeń zdrowia ZO 10 1 10
8. Wybrane zagadnienia dietetyki Z 10 2 5 5
9. Uzależnienia i profilaktyka zachowań ryzykownych ZO 30 4 15 15
10. Higiena i dbałość o ciało Z 5 1 5
11. Metodyka edukacji zdrowotnej E 60 6 10 20 30
12. Zdrowie psychiczne i profilaktyka jego zaburzeń E 20 2 10 10
13. Profilaktyka chorób przenoszonych drogą płciową ZO 10 2 5 5
14. Zasady udzielania pierwszej pomocy Z 5 1 5
15. Prawne i organizacyjne aspekty systemu ochrony zdrowia Z 5 1 5
16. Wybrane zagadnienia edukacji ekologicznej  ZO 10 1 10
17. Przemiany rodziny we współczesnym świecie ZO 10 1

10

18. Edukacja zdrowotna dzieci ze SPE – wybrane zagadnienia ZO 10 1 10
19. Aktywność fizyczna Z 10 1 10
20. PRAKTYKI Z 90 6 45 45
Liczba godzin w semestrze 43 30 45 55 65 20 90
Razem 395 75 120 110

Kwalifikacyjne studia podyplomowe przeznaczone są dla posiadających uprawnienia pedagogiczne, czynnych zawodowo nauczycieli szkół podstawowych i/lub ponadpodstawowych.

Studia mają na celu przygotowanie merytoryczne i dydaktyczne do prowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna.

Praktyki realizowane będą w szkołach zatrudniających nauczycieli - słuchaczy studiów podyplomowych.

Zaliczenie uzyskiwane na podstawie złożonych przez słuchacza dokumentów, w tym: dziennik praktyk z zakresu przedmiotu edukacja zdrowotna w szkole, przedłożonych do wglądu oryginalnych scenariuszy lekcji oraz sprawozdania z realizacji praktyki (portfolio).

Możliwa jest również hospitacja lekcji przez opiekuna praktyk z ramienia Uniwersytetu.

W sprawie rekrutacji:

Sekretariat studiów:
lic. Agnieszka Hajnold
tel. 797 977 240
e-mail: a.hajnold@inz.uz.zgora.pl


Jednostka prowadząca studia:
Instytut Nauk o Zdrowiu
Collegium Medicum UZ
Zielona Góra, ul. Zyty 28, bud. F, pok. 204

Kierownik studiów:
dr Joanna Dec-Pietrowska
e-mail: j.dec@inz.uz.zgora.pl

Konsultant naukowy studiów:
prof. dr hab. Zbigniew Izdebski

Administracja studiów:
mgr Edyta Boczkowska
tel. 68 328 30 44
e-mail: e.boczkowska@cm.uz.zgora.pl

 

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18