Uniwersytet Zielonogórski znalazł się w gronie jedenastu polskich uczelni, które dołączyły do rządowego projektu i będą kształcić aktywnych zawodowo nauczycieli z zakresu edukacji zdrowotnej. Kształcenie odbędzie się w ramach trzysemestralnych bezpłatnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych. W sobotę 10 maja br. odbyła się inauguracja kierunku oraz pierwszy zjazd.
W siatce zajęć "Edukacji zdrowotnej" znalazły się między innymi etyczne i antropologiczne konteksty edukacji zdrowotnej, psychologia zdrowia, trening umiejętności psychospołecznych, epidemiologia chorób i zaburzeń zdrowia oraz higiena i dbałość o ciało. - Edukacja zdrowotna nie jest nowym wyzwaniem dla szkoły. To jest wyzwanie na przestrzeni historii wychowania zawsze dostrzegane, jeśli chodzi o problemy zdrowotne. Teraz mamy to szczęście, że od nowego roku szkolnego edukacja zdrowotna będzie przedmiotem realizowanym w szkołach. Zgodnie z podstawą programową. Na razie o charakterze fakultatywnym, ale uważam to i tak za ogromny sukces. Będzie mowa o zdrowiu w różnym wymiarze. Od kontekstu zdrowia fizycznego i seksualnego, po psychiczne. - tłumaczy prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii UZ.
Na studiowanie edukacji zdrowotnej na Uniwersytecie Zielonogórskim zdecydowało się 60 czynnych zawodowo nauczycieli i nauczycielek. Oprócz zajęć na uczelni, czeka ich także odbycie praktyk. - Nasza uczelnia postanowiła dołączyć do tego projektu z wielu powodów. Po pierwsze jest to ważny aspekt kształcenia w szkołach na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. Ten przedmiot jest po prostu potrzebny młodzieży. Po drugie jest to dla nas wyróżnienie. Jesteśmy jedną z zaledwie jedenastu uczelni, które zostały zauważone i zaproszone do programu. Ale pamiętajmy, że jest to przede wszystkim wyzwanie merytoryczne przed naszą kadrą. - mówi dr hab. Barbara Literska, prof. UZ - Prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia UZ.
Studia "Edukacja zdrowotna" na Uniwersytecie Zielonogórskim są zgodne z nową podstawą programową kształcenia ogólnego przedmiotu edukacja zdrowotna i zapewniają niezbędne przygotowanie do realizacji tych zajęć we wszystkich typach szkół. - Jest to nowy przedmiot. Mimo, że mamy już nauczycieli, którzy formalnie mają uprawnienia do jego nauczania, to warto wykształcić też nową grupę nauczycieli. Po drugie - warto żeby osoby posiadające już uprawnienia, mogły się jeszcze dokształcić. Będziemy uruchamiać także szkolenia związane z edukacją zdrowotną w ramach Ośrodka Rozwoju Edukacji. Nasi trenerzy będą szkolić nauczycieli w ODN. Do dyspozycji będą również scenariusze przykładowych lekcji. - dodaje Katarzyna Lubnauer, wiceminister Edukacji Narodowej.
O tym, że edukacja zdrowotna jest nieodłącznym elementem naszego życia i prawidłowo funkcjonującego społeczeństwa, przekonuje także wojewoda lubuski Marek Cebula. - Dziś widzimy, że mamy ogromne problemy z młodzieżą. Chociażby w trakcie kwalifikacji wojskowej widać, że w nienajlepszym stanie jest ich zdrowie fizyczne. Często też i psychiczne, co widać na przykład po aktach agresji czy problemach z radzeniem sobie z emocjami. Edukacja zdrowotna ma przygotować przyszłe pokolenia do tego, żeby zdrowiej żyć.
Realizacja trzysemestralnych bezpłatnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych "Edukacja zdrowotna" na Uniwersytecie Zielonogórskim jest ogólnopolskim projektem, finansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.