Prorektor ds. Collegium Medicumprof. dr hab. n. med. Marcin Zaniew p. 106, ul. Zyty 28 |
Biogram
Nauczyciel akademicki, naukowiec i lekarz, specjalista pediatrii i nefrologii, profesor nauk medycznych.
Związany z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego od 2018 r. Aktualnie pełni funkcję kierownika Katedry Pediatrii (od 2018 r.) oraz Klinicznego Oddziału Pediatrii z Pododdziałami Endokrynologii, Diabetologii i Nefrologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze (od 2022 r.). W latach 2018‑2022 pełnomocnik zarządu Szpitala ds. utworzenia Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. W latach 2019-2024 zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Medycznych ds. kształcenia.
Studia medyczne ukończył w 2000 r. na Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W latach 2001-2005 był słuchaczem Studiów Doktoranckich na tejże uczelni. W 2005 r. obronił pracę doktorską pt.: Wpływ witaminy E i N-acetylocysteiny na potencjał antyoksydacyjny, apoptozę i wybrane parametry immunologiczne limfocytów krwi obwodowej u dzieci i młodzieży ze schyłkową niewydolnością nerek. Habilitował się w 2018 r. na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu pracą pt.: Kliniczne i genetyczne aspekty wybranych tubulopatii proksymalnych - choroby Denta i zespołu Lowe. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskał w 2023 r.
Przez długi czas pracy zawodowej związany z Poznaniem, początkowo jako doktorant (2001‑2005 r.), następnie jako asystent i adiunkt w Klinice Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej w Poznaniu. W latach 2010-2011 odbył szkolenie specjalizacyjne z nefrologii w Oddziale Pediatrii, Nefrologii i Toksykologii ze Stacją Dializ, SPS ZOZ „ZDROJE” w Szczecinie. Po uzyskaniu tytułu specjalisty w dziedzinie nefrologii zatrudniony w SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (w latach 2012-2018).
Główne zainteresowania naukowe i kliniczne obejmują zagadnienia związane z uwarunkowanymi genetycznie chorobami nerek i układu moczowego. Współzałożyciel i koordynator Polskiego Rejestru Uwarunkowanych Genetycznie Tubulopatii (POLtube). Jego głównym osiągnieciem naukowym i organizacyjnym jest stworzenie sieci krajowych ośrodków współpracujących w ramach stworzonego rejestru POLtube jak również w ramach projektów genetycznych realizowanych we współpracy z zagranicznymi ośrodkami badawczymi. Owocem tej współpracy są publikacje w najbardziej renomowanych czasopismach, takich takich jak: the New England of Journal of Medicine, Nature Genetics, Nature Communications, the American Journal of Human Genetics, Kidney International, the Journal of American Society of Nephrology, Nephrology, Dialysis and Transplantation, Pediatric Nephrology. Jego dorobek naukowy obejmuje liczne publikacje o łącznym wskaźniku oddziaływań (IF) > 350 (liczba cytowań > 1900 , HI 20 wg Scopus).
Członek krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP), Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (PTNFD) oraz Międzynarodowego (IPNA) i Europejskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej (ESPN). Członek grup roboczych ESPN oraz grupy ekspertów przygotowujących rekomendacje w zakresie niektórych rzadkich chorób. Od 2023 r. przewodniczący Oddziału Zielonogórskiego PTP.
Za działalność naukową nagrodzony dwukrotnie przez Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej tytułem - Wybitny Naukowiec. W 2020 r. otrzymał od Towarzystwa Medal Brązowy za działalność w zakresie nefrologicznych chorób rzadkich. W tym roku uhonorowany zaszczytnym tytułem Fellow of ESPN, które jest przyznawany przez Europejskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej za zasługi dla rozwoju nefrologii dziecięcej w kraju i w Europie. Wielokrotnie nagradzany nagrodami rektorskimi. W roku 2023 odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.